Bylo mým snem pořídit si bylinkovou spirálu. Načetla jsem na toto téma mnoho článků a pořídila si několik knih. Vzhledem k rozvodu a stěhování jsem již založila dvě. Každou trochu jinou, tu druhou samozřejmě po předchozích zkušenostech o něco lepší, než tu první.
Bylinky si můžete běžně koupit v supermarketu v květináči, alespoň ty základní. Které to jsou, a které můžete pěstovat i doma v bytě se dočtete na .
Pro mě jsou to nejen pomocníci při vaření v kuchyni, ale dělám z nich i velmi oblíbené, chutné a léčivé bylinkové čaje. K tomu nevyužívám jen bylinky ze zahrádky, ale od jara do podzimu chodím po lukách a lese a trhám diviznu, heřmánek, jahodník, maliník, ostružiník, lipový a bezový květ, šípek, podběl, hluchavku, kopřivu a další.
Z těch, které mám vysázené nebo vyseté v bylinkové spirále používám do čajových směsí hlavně meduňku, různé druhy máty a šalvěje, mateřídoušku nebo tymián.
Do kuchyně tam roste můj milovaný libeček – bylinka našich babiček, rozmarýn, saturejka, yzop, majoránka, bazalka, koriandr, kopr, medvědí česnek a další. Některé mají své období růstu a sběru, jiné lze sklízet celou sezonu. Některé jsou pouze jednoleté a musí se vysazovat každý rok znovu, některé je třeba chránit před mrazem, aby vydržely do dalších let. K takovým nezmarům, kteří přežijí snad vše, patří máta, mateřídouška, meduňka a libeček. O ostatní se musí více pečovat.
Mateřídouška je díky své vůni a okrasnému kvetu vhodná třeba i mezi dlaždice do chodníků a vjezdů. Když po ní budete šlapat, uvolníte její vůni a jí tím neublížíte. Rychle se rozrůstá, musí se naopak trochu omezovat.
Na zimu si většinu bylinek nasuším nebo kopr, pažitku a petržel zamrazím. Nemusím je tak nutně přesazovat do květináče a přemisťovat do kuchyně.