Morušovník bílý není jen tak obyčejnou ozdobou zahrad. Převislý strom s velkými srdčitými listy v létě plodí ovoce podobné ostružinám. Pro jeho účinky na lidské zdraví se tyto plody právem označují za superpotravinu. Obsahují velkou dávku vitamínu C, dále vitamín K, spoustu minerálů jako je železo, vápník, fosfor, hořčík a jsou také zdrojem vlákniny a bílkovin. V tradiční čínské medicíně je pro své blahodárné vlastnosti moruše hojně využívána už po tisíce let.
Jak moruše pomáhá:
- zmírňuje kašel a zahlenění,
- působí proti bolesti v krku a účinně snižuje teplotu,
- je močopudná a antibakteriální,
- snižuje vysoký krevní tlak,
- pomáhá při zánětu žaludku,
- zpomaluje vstřebávání sacharidů a tím ulevuje cukrovkářům,
- má projímavý účinek, díky kterému pomůže při zácpě,
- zbaví chudokrevnosti,
- je prevencí proti žilním nemocem,
- jakožto přírodní antioxidat podpoří léčbu rakoviny,
- brání předčasnému šedivění vlasů,
- léčí únavu a slabost
- zlepšuje spánek.
Morus alba pendula https://www.nakliceno.cz/moruse/ pochází z Číny, ale hojně roste v oblasti Středozemního moře. O její pěstování se zasloužil císař Karel Veliký za dob středověku. Jak napovídá název, skutečně se původně jednalo o potravu pro bource morušového. Blahodárný vliv na lidské zdraví ale jednoduše nemohl zůstat bez povšimnutí. Plody jsou pro svou chuť navíc oblíbené na výrobu domácích moštů a zavařenin, na výrobu bublanin a dalších dezertů.
Že vám neroste přímo na zahradě? Nevadí. I přesto můžete pocítit její blahodárné účinky na vlastní kůži. A to díky sušeným plodům, které lze navíc koupit v bio kvalitě. Mají sladkou chuť podobnou medu a tuhostí připomínají fík. Vychutnejte si sušené moruše do cereálií, jogurtu, ovesné kaše, smoothie, ovocného salátu nebo jen tak samotné. Pochutnáte si a navíc prospějete svému zdraví. Chutnají nejen dospělým ale i dětem.