Bulharsko je státem Balkánského poloostrova. Leží tak na jihovýchodě Evropy na pobřeží Černého moře. Na severu hraničí s Rumunskem, na jihu pak s Řeckem, na západě se Severní Makedonií a Srbskem. Vnitrozemí je poměrně hornaté – pohoří Stará planina, Pirin, Rodopy a Rila jsou poměrně dost vysoká (nejvyšší bod je Musala – 2 953 m. n. m.). Na severu země je pak Valašská nížina, kterou protíná hraniční řeka Dunaj.
Pro cestovní ruch je nejtypičtější oblastí právě celkem dlouhé pobřeží Černého moře. Tato východní část země tak patří mez hojně navštěvované a dobře známé oblasti Evropy. Zároveň je výrazně bohatší a vyspělejší. Turistický průmysl tak postupně způsobuje, že ekonomické nůžky mezi východem a západem se rozevírají.
Nejznámějšími letovisky jsou okolí měst Zlaté písky, Varna, Burgas, Sozopol a další. Vyznačují se příjemným, téměř středomořským typem klimatu. Krásné písčité pláže doplňují modernizované hotely. Postupem času se z dovolené v Bulharsku stala poměrně luxusní záležitost, a to zejména finančně – dříve dostupnější destinace nyní patří k těm dražším v rámci Evropy.
Pokud vás ale neláká válení na pláži či u hotelového bazénu, přemýšlejte o návštěvě vnitrozemí. Jistě, země je zničená. Životní prostředí patří k těm nejpostiženějším v EU, tepelné elektrárny chrlí do ovzduší tuny popílku denně. Nicméně horské prostředí je ušetřeno. A tak výlety do hor patří mezi to nejkrásnější, co aktivnímu člověku země nabídne. V pohoří Pirin je nespočet jezer různých velikostí, která jsou v letních měsících vhodná ke koupání. Můžete zde nalézt pozůstatky prastarých pravoslavných klášterů.
Hlavní město Sofie leží na východě, daleko od přímořského ruchu. Obdivovat můžete místní památky. Krásné jsou budovy například Katedrála sv. Alexandra Něvského, Prezidentský palác, muslimskou přítomnost připomíná mešita Banja Baši.
Nezapomeňte také na Bulharskou kuchyni. Ochutnejte pravý šopský salát, bulharská vína či kebabče!