Být online je dnes tak přirozené, že si nechceme připouštět, že zdaleka nejde o svět bezpečný. Protože sedíme pouze za počítačem nebo držíme v ruce pouze mobil, tedy nejsme s konkrétním člověkem, svádí nás to k přesvědčení, že to, co sdělujeme, je naprosto anonymní. Vždyť jen ťukáme do klávesnice a koho by zajímalo, co hledáme na internetu, kam všude se podíváme a do jakých diskuzí se zapojujeme?
Spousta z nás kliká bez přemýšlení, aniž si nejprve přečte, čeho se daná věc vlastně opravdu týká. A tak si můžeme do počítače stáhnout programy od útočníka, které dokáží zjistit naše přístupové údaje. Nejsme obezřetní a neuvědomujeme si, že všechno se dá skrytě sledovat a poté zneužít. Naše veškeré činnosti, surfování a využití různých online služeb jsou na internetu zaznamenávány a pak se o nás může leckdo dozvědět i něco osobního a pro nás velmi nepříjemného.
Spousta stop
Naše online aktivita je ve skutečnosti na internetu dobře sledovaná. Kolikrát na některém portálu pár vteřin po jeho navštívení vyskočí různé nabídky, chaty či dotazy na naši polohu. Souhlasy s ukládáním a používáním cookies vyžaduje spousta stránek a my je potvrzujeme už zcela automaticky. Když to totiž neuděláme, kolikrát se nám stránka vůbec nenačte. A tak díky IP adrese za sebou zanecháváme stále spoustu stop. Možný je i odposlech mobilního telefonu, který navíc udává naši polohu.
Nejvíce vstupujeme do světa online psaním a čtením emailů a právě zde dochází k neuváženým otevíráním spamů, klikům na různé odkazy a přílohy. Málo si také dáváme pozor na sdělování informací na sociálních sítích, které k tomu vysloveně svádí.
Na co je třeba dbát v online prostředí
Neustále je třeba připomínat zejména:
· dostatečné zabezpečení wifi routeru i mobilu
· pravidelné aktualizace a mazání historie procházení
· silná hesla, jenž nikdy nenecháváme ukládat