Zdá se to být jako brnkačka. Zaregistruji se u některé sázkové kanceláře, pěkně pohodlně z domova, na internetu, vložím na svůj sázkařský účet peníze a ty díky svým sportovním znalostem budu zhodnocovat. Však jak se říká každá koruna navíc dobrá, a rodinný rozpočet bude zase o něco veselejší.
Opravdu ale stačí jen sportovní znalosti a je to vše tak jednoduché, jak to vypadá? Pojďme se podívat, jak takové sázení funguje, ale z opačné strany, ze strany bookmakera, který nabízí kurzy na sportovní události. Bookmakerova práce spočívá hlavně v tom, že musí stanovit pravděpodobnost, jak dané utkání dopadne a z toho stanovit kurz, na který si pak můžete vsadit.
Ukažme si to na jednoduchém příkladu ze života. Domluvím se s kamarádem, že si hodíme mincí. Když padne pana, vyhraji peníze já, když orel, tak kamarád. Jsou dvě možnosti, jak to může dopadnout, a pravděpodobnost že padne moje pana je 50% . S kamarádem jsme se logicky domluvili, že každý vsadíme 100 korun a kdo vyhraje, dostane celý bank, tedy 200 korun. Kdyby u toho byl bookmaker, dal by kurz 2,0 na to, že padne pana, a kurz 2,0 na to, že padne orel. Výhra se pak počítá vsazená částka x kurz. Tedy 100 korun krát 2 = výhra 200 korun (nebo prohra 100 korun, když padne jiná strana, než na kterou jsem vsadil). Jednou si vsadím na panu, trefil jsem a jsem 100 korun v plusu. Podruhé jsem se netrefil (no jo, šance byla 50%), ale nic se neděje, jsem na tom stejně, jako když jsem začínal vsázet, mám stejně peněz.
Jak je to ale u sportovního sázení? Ať to máme snáz pochopitelné, vyberme si třeba tenis, kde není remíza a máme tedy jen dvě možnosti, jak výsledek dopadne (stejně jako u hodu mincí). A řekněme, že hrají proti sobě naprosto dva vyrovnaní tenisté, čili že vyhraje jeden z nich, je 50% šance (kdyby byl někdo výrazně lepší, může mít třeba 90% šanci na výhru atd). Řekli byste tedy, jako u hodu mincí, že bude na oba tenisty kurz 2,0 na to, že vyhrají. A to je právě omyl.
Sázková kancelář si stanovuje marži, o kterou kurz ponižuje. Někdy je to 10%, někdy 5%, jak u které kanceláře. Takže z kurzu 2,0 už máme jen kurz například 1,9. A co z toho vyplývá? Jednou si vsadím na tenistu č.1 a to 100 korun. Vyhraje, výborně, vrací se mi do kapsy 190,- korun (100×1,9). Pak si příště znovu vsadím na tenistu č.1 a to opět 100 korun. A ejhle, dnes prohrál. A rázem, ikdyž jsem jednou vyhrál a jednou prohrál, nejsem na tom peněžně tak, jako na začátku (že mám v kapse 100 korun), ale už mám v kapse jen 90 korun, 10 korun jsem ze svého původního obnosu ztratil. A dále už je to jen otázka času, kdy přijdu i o těch svých zbývajících 90 korun. Matematika je v tomto neúprosná.